Hersekzade Ahmet Paşa Cami restorasyonunda gereken son parça bulundu

Edirne’nin Keşan ilçesindeki 513 yıllık Hersekzade Ahmet Paşa Cami’nin restorasyonu için gerekli olan Keşan taşı yıllar sonra bulundu.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, camide 2022 yılında başlayan restorasyon çalışmalarındaki son duruma ilişkin açıklama yaptı.

‘TAŞLAR TAMAMEN KEŞAN’DAKİ OCAKLARDAN ALINDI’

Caminin özgün halinde kullanılan yöresel taşların restorasyonda da tercih edildiğini ifade eden Saraç, şunları söyledi:

“Keşan Hersekzade Ahmet Paşa Camisi dediğimiz zaman camide kullanılan yöresel taşlar aklımıza gelir. Caminin beden duvarlarında kullanılan yeşil taş, minaremizde kullanılan sarı taş camimizle özdeşleşen bir özelliktir. Restorasyon çalışmalarına başladığımızda bu taşlara ait herhangi bir ocak Keşan’da bulunmuyordu. Tabii restorasyonlarda önemli hususlardan biri de geleneksel malzemenin, geleneksel dokunun korunması. Uzun araştırmalardan bu taş ocaklarının yerlerini tespit ettik. Tamamen kendi imkanlarımızla taşları ocaklardan çıkardık. Şantiyede kurmuş olduğumuz atölyelerde ebatlayıp, onarımlarımızı tamamladık. Hem camimizin dış cephe onarımlarını hem de minarelerimizi aslına uygun olan Keşan’daki kum taşı ocaklarından temin ettiğimiz taşlarla tamamladık. Taşlar tamamen Keşan’daki ocaklardan alındı ve restorasyonu bu şekilde yapıldı.”

Caminin güçlendirme imalatlarının sona erdiğini söyleyen Saraç, “Kubbe kurşunlarını kapattık, sıva imalatlarımız tamamlandı, kalem işi imalatlarımız ise devam ediyor. Minaremizin de söküm ve yapımını tamamladık. Şu an camide çevre düzenleme çalışmaları, hazire düzenlemesi, lavabo ve abdest alma yerlerinin çalışmaları devam ediyor. Restorasyonu yıl içerisinde bitirip camimizi ibadete açacağız” ifadelerini kullandı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir